Encyklika o filme (Vigilanti Cura)

Na konci tohto článku je súbor obsahujúci text Encykliky pápeža Pia XI., ktorá bola venovaná v začiatkoch rozvoja kinematografie problematike filmu. Jej text je stále aktuálny alebo možno ešte aktuálnejší ako v minulosti. Dejiny filmu nás učia kam sa uberajú médiá i celá spoločnosť, keď sa taký silný nástroj na ovplyvňovanie masy ľudí ako je film dostane do rúk väčšej skupine ľudí, ktorí nemajú morálne a celkové osobnostné predpoklady na to, aby ho používali na prospech ľudí.

Práve preto i slovenské pseudoumenie a pseudokultúra vyzerá veľmi biedne, najmä z pohľadu, keď je človek náročnejší divák a neuspokojí sa len s podpásovým humorom a primitivizmom. Nestačí vedieť hrať určitú rolu, ale oveľa viac je žiaduce, aby umelec oplýval istými mravnými štandardmi, ktoré dokáže pretaviť i do svojho umeleckého výkonu a nenechal sa dotlačiť k vystúpeniam, ktoré predkladajú divákom kultúrny odpad.

PrílohaVeľkosť
Encyklika o filme Pia XI.doc108.5 KB

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Rád sa podelím s tým čo ma napĺňa,zaujíma a aj s tým čo ma občas štve...
(Fotky pri jednotlivých článkoch, ak nie je uvedené inak sú zo stránky http://www.sxc.hu/, pri filmoch sa jedná o vlastné zábery z daných filmov)

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články